Sabit hat sayısı azalıyor, mobil hat sayısı artıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bu ay yayınladığı rapor telekomünikasyon sektörü ile ilgili çarpıcı veriler içeriyor.

Verileri paylaşmadan önce bu özverili çalışma için BTK’ya teşekkür etmek istiyorum. Hem anlatım hem de grafikler anlaşılır ve yararlı.

Abone Sayıları

Mobil telefon kullanımındaki artış sabit abone sayısında düşüşe neden oluyor. 2004’de itibaren devam eden düşüş 2011’in ikinci çeyreğinde de devam etti. Haziran 2011 itibariyle Türkiye’de 15,75 milyon sabit hat abonesi bulunuyor. Bu satı ülke nüfusunun %21’ine karşılık geliyor.

ÖNEMLİ: Türkiye’de her hanede ortalam 4 kişinin yaşadığı belirtiliyor. Dolayısıyla sabit hat kullanım oranı %21 değil, %84‘tür.

Who Unfriended me on Facebook?

Türkiye’de Haziran 2011 itibariyle 63,8 milyon mobil abone bulunuyor. Bu sayı ülke nüfusunun %86‘sına denk geliyor. Bu çarpıcı veriye karşılık şunu söylemeliyim: Evet mobil abone sayısı son yıllarda artıyor. Ancak 2008 yılı ile karşılaştırdığınızda abone sayısında düşüş olduğunu görüyorsunuz.

Mobil Operatörler Arasında Turkcell Açık Ara Önde

Turkcell’in abone sayısı Vodafone ve Avea’nın toplamından daha fazla. Oranlar son 2 yıldır fazla değişmiyor.

Satış Geliri En Yüksek Olan Turkcell

Türk Telekom ve mobil operatörler arasında, 2010 yılı net satış geliri en yüksek olan kuruluş Turkcell. Kesinleşmiş verilere göre Turkcell 2010’da 7,99 milyar TL net satış geliri elde etti. 7,99 rakamı Turkcell’in tarife paketlerine benziyor 🙂 Yuvarlayarak 8 diyebiliriz sanırım.

Net satış geliri önemli bir veri. Ancak kârlılık çok daha önemli. Kârlılıkta Türk Telekom önde. 2010 yılında net 2,9 milyar TL kâr etmiş.

Vodafone ve Avea’nın son 5 yıldır sürekli zarar ediyor olması düşündürücü!

İstihdamda ve Yatırımda Türk Telekom Önde

Aşağıdaki grafik sanırım hiç kimseyi şaşırtmamıştır. Türk Telekom 25 bin çalışanı ile sektörde en çok istihdam sağlayan kuruluş.

Yatırımda Türk Telekom’un en yakın rakibi Vodafone.

Turkcell’in gelirinin ve net kârının yüksek olmasına rağmen yatırımda Türk Telekom, Vodafone ve Avea’nın gerisinden gelmesi iki şekilde yorumlanabilir:

  • Turkcell’in altyapısı yeterince güçlü, diğerleri kadar fazla yatırıma gereksinim duyulmuyor.
  • Turkcell yatırıma yeteri kadar bütçe ayırmıyor.

İnternette TTNET’in Üstünlüğü Sürüyor

Türkiye’de yaklaşık 11 milyon genişbant internet abonesi var. Bu sayının ise yaklaşık 7 milyonu İSS’ler tarafından sunulan xDSL hizmeti. İSS’lerin pastadan aldıkları paya baktığımızda TTNET’in %86 ile birinci olduğunu görüyoruz. Arama motorlarında Google ne ise, Türk internetinde TTNET o demek bence!

Raporun Devamı

BTK’nın raporunu aşağıdaki ekrandan inceleyebilirsiniz.
[scribd id=63416861 key=key-11fj5djxw9huk6d7l7yf mode=list]

İlgili Bağlantılar:

Spread the word!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *