Skip to main content

Office 365 Nedir? Nasıl kullanılır?

Office 365; Microsoft yazılımlarının genel ağ (internet) üzerinden sunulduğu ürün paketidir. Aynı zamanda bu isimle yayın yapan site ve ortam için de Office365 kavramı kullanılmaktadır.

Aşağıdaki adresten Office 365’e ulaşabilirsiniz. Üye olarak 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz: www.office365.com

Neler Yapabilirsiniz?

Office 365’i tamamen sıfırdan hazırlanmış bir ortam olarak düşünmeyin. Microsoft’un birkaç ürününün özelleşmiş sürümü olarak düşünmek daha doğru olur. Pakette yer alan ürünler:

  • Exchange Online: E-posta iletişimi, takvim, kişi rehberi sağlar.
  • Sharepoint Online: Belge paylaşımı, kurumsal bilgi, ortak çalışma alanları sağlar.
  • Lync Online: Anında mesajlaşma hizmeti sağlar.
  • Office Web Apps: Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarının çevrimiçi versiyonudur.
  • Office Professional Plus: Diğer Office paketlerinden farklı olarak; Professional Plus’ın Office365’e entegre olan bazı kısımları var.

Office 365 bir bulut hizmetidir. Microsoft’un veri merkezinde barındırılır. Bunun anlamı; altyapı işleri ile sizin uğraşmayacak olmanızdır.

Microsoft Office365 için %99,9 süreklilik garantisi veriyor. Bunun için SLA anlaşması imzalayabilirsiniz.

Bulut hizmetlerini sınıflandıran pek çok kavram var: SaaS, IaaS, PaaS, PIaaS, DaaS vb. Office 365 bunlardan hangisidir? Bir SaaS (Software as a Service) hizmetidir.

Office 2003, 2007 ve 2010 uygulamalarının ürettiği Word, Excel, PowerPoint dosyaları üzerinde Office 365 ile çalışabilirsiniz. Ayrıca MAC için olan Entourage 2004 ve üstü sürümlerle de uyumludur.

Devam etmeden önce aşağıdaki videoya göz atmanızı öneririm. Bazen bir dakikalık video onlarca cümlenin yerini alabiliyor. Eğer videoyu izlemek istemezseniz de kaybedeceğiniz bir şey olmayacaktır. Genel bir tanıtım videosu çünkü.

[vimeo http://vimeo.com/29372554]

Microsoft’un artık BPOS (Business Productivity Online Services) adında bir ürünü bulunmuyor. BPOS müşterileri Office 365’e ücretsiz olarak geçiş yapabiliyor.

.

Yönetim Paneli

Üye olup 30 günlük deneme süresini başlattığınızda sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Çok fazla miktardaki turuncu rengi saymazsak kullanıcı dostu bir ara yüzü olduğunu söyleyebiliriz.

Hesabınızı oluşturduğunuz anda tüm hizmetler aktif olacaktır. Hizmetler arasında kısa bir tur atalım.

.

E-posta Hesabı

Size verilen hesabın adresi adiniz@adiniz.onmicrosoft.com şeklinde olacaktır. Ana menüdeki “Domains” bağlantısını kullanarak kendi alan adlarınızı oluşturabilirsiniz.

Exchange 2010‘un OWA arayüzünü hemen tanıyacaksınız.

Satın alacağınız pakete göre (paketlerden birazdan bahsedeceğim) verilen limitler dahilinde e-posta hesapları ve grupları oluşturabilirsiniz.

.

Kurumsal Portal

Doküman paylaşımı ve birlikte çalışma ihtiyaçlarınızı karşılamak için Office 365’deki “TeamSite” yapısını kullanabilirsiniz. Oluşturacağınız kurumsal sitenin renklerinden modüllerine kadar her şeyini özelleştirme imkanınız var. Aşağıda kurumsal sitenin yönetim panelinden bir görüntü bulunuyor.

.

Genel Site

Kurumunuzun dışarıya açık sayfasını da Office 365 ile tasarlayabilirsiniz. WYSIWYG (What You See Is What You Get) mantığı var. Yani tamamen görsel araçlarla düzenleme yapıyorsunuz. Kod yok. Onlarca tema arasından seçimlerinizi yaparak sitenizi oluşturabilirsiniz.

.

Office 365 MarketPlace Nedir?

Office 365 kullanmaya karar verdiniz ama desteğe ihtiyacınız var diyelim. Yardım dokümanları bir yere kadar işinize yarayabilir. Ancak eğer büyük bir kurumsanız ve karmaşık ortamınızı Office365’e taşımak istiyorsanız profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir. Profesyonel destek veren firmalar Office 365 MarketPlace‘de bulunuyor. Bir nevi firma katalogu gibi. Adresi:

http://office365.pinpoint.microsoft.com/en-US/default.aspx

.

Lisanslama ve Ücretlendirme

Office 365’i kullanabilmek için Microsoft size üç farklı paket öneriyor:

  1. Profesyoneller ve küçük işletmeler için: 25 kullanıcıya kadar olan işletmeleri kapsıyor. Ücretler 6$*’dan başlıyor.
  2. Orta ve büyük işletmeler için: 25 üstü kullanıcısı olan işletmeleri kapsıyor. Ücretler 10$*’dan başlıyor.
  3. Eğitim kurumları için: Aslında ayrı bir paket olarak düşünülmemeli. Orta ve büyük işletmeler için olan bir planı kapsıyor.

* Kullanıcı başına aylık ücret

Lisanslama ve ücretlendirme hakkında daha fazla bilgi ve ücret hesaplama aracı için: http://www.microsoft.com/en-us/office365/plans.aspx#fbid=3BlmP_CDyV6

.

Sonuç

Dünya’da Microsoft Office’in kurulu olduğu 1 milyar bilgisayar olduğunu ve bulut hizmetlerin gittikçe popüler hale geldiğiniz düşünürsek Office 365’in adını daha fazla duyacağımızı söyleyebiliriz.

Ancak burada Türkiye ve Türkçe adına çok önemli bir eksik olduğunu da belirteyim. Desteklediği 50’den fazla dil arasında Türkçe maalesef yok! Buna sebep olarak henüz Türkiye’ye satışa başlamadıklarını belirttiler:


.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *