Home » Data Centers » Barındırma hizmeti sağlayan firmaların uyması gereken Alan Adı Yasakları

Barındırma hizmeti sağlayan firmaların uyması gereken Alan Adı Yasakları

Yer sağlayıcılarının (hosting firmalarının) uyması gereken alan adı yasaklarını aşağıdaki dokümanda bulabilirsiniz. Bir yer sağlayıcısı hizmet satarken dokümanda yer alan kelimelerin alan adlarında olmamasına dikkat etmelidir.

Eğer yer sağlayıcılar bu müstehcen kelimelerin olduğu alan adları satarsa “Telekomünikasyon Kurumu Tarafından Erişim Sağlayıcılara ve Yer Sağlayıcılara Faaliyet Belgesi Verilmesineİlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ‘e aykırı davranmış olur ve bu nedenle kendisine ceza verilir.

[scribd id=61048228 key=key-229c7vt9a9faz08uqosj mode=list]

ÖNEMLİ:

TİB’in gönderdiği bu yazı aslında BTK’nin bilgilendirme mahiyetindeki bir yazısına dayanıyor. BTK aşağıdaki gibi bir açıklama yapmış. Bu açıklamada “yasaklama” olmadığı belirtilse de TİB’in yazısında son paragraf bunun tam tersini söylüyor. Konu devam edecek gibi.

BTK’nın Nisan ayındaki açıklaması:

5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara 1 numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, 2 numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve 3 numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir..

2 thoughts on “Barındırma hizmeti sağlayan firmaların uyması gereken Alan Adı Yasakları”

  1. Selamlar, bu tebliğ aşağıdaki adreste de göreceğiniz gibi BTK tarafından pek çok yer sağlayıcı firmaya gönderilmiş.
    http://www.google.com.tr/search?q=Alan+Ad%C4%B1+Yasaklar%C4%B1&hl=tr&safe=active&client=firefox-a&hs=Q4h&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=ivns&ei=clsyTqDEKIqVOpeynfkL&start=10&sa=N&biw=1366&bih=596

    Ancak bu tebliği bir bilgilendirme mahiyetinde olduğu, yasaklamanın söz konusu olmadığı yönünde BTK’dan açıklama gelmiş. Ben de yazıda “ÖNEMLİ” başlığı altında bunu yazıyorum şimdi.

    Reply

Leave a Comment