Home » Windows Server » Exchange Server 2007’den 2010 Sürüme Yükseltme

Exchange Server 2007’den 2010 Sürüme Yükseltme

Exchange Server 2010’a yükseltme işlemi ilk etapta sıfırdan Exchange Server 2010 kurmak gibidir. Yeni donanımlar alınır, yazılımsal gereksinimler karşılanır ve Exchange Server rolleri kurulur. Ardından 2007’den 2010’a geçiş için çalışmalar başlar.

Tipik bir 2007’den 2010’a yükseltme işlemi aşağıdaki adımları içerir:

 1. Exchange Server 2007 üzerine henüz SP2 yüklenmemişse ilk olarak o yüklenir.
 2. Yeni donanımlar üzerine Exchange Server 2010 rolleri kurulur. Bu kurulumda İstemci Erişim, Merkez Aktarım, Birleşik İletişim, Posta Kutusu sırası izlenir.
 3. Exchange hizmetleri ve bağlantı türleri alan adı (https://posta.firmaadi.com gibi) yeni İstemci Erişim sunucusunda tanımlanır. Eski istemci sunucuları için de bir  kalıt (legacy) adres belirlenir ve o kullanılır (Örneğin kalit.firmaadi.com).
 4. Internet alan adları  yeni İstemci Erişim sunucusuna ve SMTP trafiği yeni Merkez Aktarım sunucusuna yönlenecek şekilde rollerde düzenlemeler yapılır.
 5. 2007’deki tüm e-posta hesapları 2010’daki Posta Kutusu sunucusuna taşınır.
 6. Eski sunucular ortamdan kaldırılır.

Birinci adımda rollere SP2 yüklenmesi aşağıdaki sıra ile yapılmalıdır:

 • İstemci Erişim rolü
 • Birleşik Mesajlaşma rolü
 • Merkez Aktarım rolü
 • Uç Aktarım rolü
 • Posta Kutusu rolü

Küme yapısındaki Posta Kutusu sunucularına SP2 yüklemesi arayüzden yapılamaz, komut satırı üzerinden yapılmalıdır. Yükleme önce pasif roldeki sunuculara uygulanır. Daha sonra pasif konumdaki sunucular kümenin aktif sunucuları haline getirilir. Sonra diğer sunuculara da SP2 yüklenir.

Eğer sunucuda Forefront Security for Exchange Server çalışıyorsa SP2 yüklemesinden önce tüm servisleri kapatılmalıdır.

İkinci adımda Exchange Server 2010 kurulumu yapılacaktır. Bunun için sanki sıfırdan kurulum yapılıyormuş gibi Planlama aşamasının tamamlanması gereklidir. Yazılımsal ve donanımsal tüm gereksinimler sağlanmalıdır. Daha sonra kurulum adımları izlenebilir.

İkinci adımda Birleşik İletişim rolü kurulduğunda gelen çağrılar 2007 üzerindeki e-posta hesaplarına aktarılmaya devam edecektir. Ancak Birleşik İletişim’in tüm özelliklerinin kullanılması için e-posta hesaplarının 2010 Posta Kutusu sunucularına taşınması gerekmektedir.

Üçüncü adımdaki değişiklik ile Exchange Server 2007 ve 2010 ortamlarının birlikte çalışması sağlanmaktadır. Bu adımdan sonra hem kalıt adres hem de asıl adres birlikte çalışacaktır. Aynı zamanda autodiscover adresi de yeni sunucular üzerinden çalışmaya devam edecektir. Sonuç olarak;

 • Posta.firmaadi.com: Yeni sunucuda tanımlanır (InternalURL, ExternalURL)
 • Autodiscover.firmaadi.com: Yeni sunucuya yönlendirilir.
 • Kalit.firmaadi.com: Eski sunucuya yönlendirilir.

Eğer ISA/TMG kullanılıyorsa AutoDiscover, OWA ve OutlookAnywhere yayınlama kurallarında (publishing rule) değişiklik yapılmalıdır.

Bu adımda üç adresi de kapsayan yeni bir sertifika almak gereklidir.

Dördüncü adım ile birlikte artık trafik 2007 ortamından alınmaktadır. Hem istemci bağlantıları hem de SMTP trafiği yeni sunucular üzerinden olacaktır. Çevrimdışı Adres Defteri de artık yeni sunucular üzerinden dağıtılabilir. Bu adımdan sonra 2007 ortamına tek bağımlılık e-posta hesaplarıdır.

İstemci bağlantıları (HTTP/HTTPS) yeni sunucular üzerinden yapıldığında vekil işlemi (proxying) devreye alınmış olacaktır. Çünkü kullanıcıların hesapları hala 2007 Posta Kutusu sunucusunda. İstekleri 2010 İstemci Erişim sunucusu karşılar. 2007 İstemci Erişim sunucusuna yönlendirir. O da 2007 Posta Kutusu sunucusunda oturum açılmasını sağlar.

Beşinci adımda e-posta hesapları Exchange Server 2010 Posta Kutusu sunucularına taşınarak işlem tamamlanmış olur. Exchange Server 2007’den 2010’a kullanıcı taşıma işlemi çevrimiçi yapılır. Kullanıcılar neredeyse hiç etkilenmez. Yalnızca bir mesaj kutusu görüntülenir ve Outlook’un kapatılıp açılması gerektiği söylenir. Taşıma işlemi EMC’den veya EMS’den başlatılabilir.

E-posta hesapları da taşındıktan sonra kısa süreliğine 2007 ortamı açık tutulabilir. Bir süre durum gözlemlendikten sonra 2007 rolleri sistemden kaldırılmalıdır.

Altıncı adımda 2007 sunucuları ortamdan teker teker kaldırılır. “Program Ekle/Kaldır” üzerinden bu işlem gerçekleştirilir. Kaldırma işleminden önce “Performans İzleyicisi” kullanılarak sunucu üzerinde hiç bağlantı kalmadığından emin olunmalıdır.

Leave a Comment