Home » x Other Posts » Exchange Server 2010 ile Gelen Yenilikler

Exchange Server 2010 ile Gelen Yenilikler

Microsoft’un birleşik iletişim ürününün yeni sürümü olan Exchange Server 2010 beraberinde dikkat çekici yenilikler getiriyor. Mesajlaşma alt yapısı daha düşük maliyetli ve daha performanslı bir hale geliyor.

Şüphesiz Exchange Server 2010’un dikkat çekici özeliklerinin başında E-posta veritabanlarındaki ve istemci bağlantılarındaki değişiklikler. Şimdi adım adım 2010 sürümünün yeniliklerine göz atalım.

  • E-posta Veritabanları ve Yüksek Çalışılabilirlik

2007 sürümünde yer alan “Storage Group” yapısı ve LCR, SCC, CCR, SCR yüksek çalışılabilirlik seçenekleri 2010 sürümünde yer almamaktadır. 2010 sürümünde bunların yerine Veritabanı Erişilebilirlik Grupları (Database Availability Group – DAG) bulunmaktadır. Bu gruplar kendi aralarında senkronizasyonu yapar. Ekstra bir yüksek çalışılabilirlik seçeneği kullanılmasına gerek kalmadan birbirlerinin yedeği olarak görev yaparlar.

Posta Kutusu sunucusu sayısı 16’ya kadar yükseltilebilir. Sayı arttıkça DAG sayısı da artacaktır. “Failover Clustering” servisi kullanılmasına gerek kalmadan bir küme yapısı kullanılmaktadır. Bu sayede daha basit ve verimli bir otomatik yük dengelemesi sağlanır. Bununla birlikte istemcilerin bağlantıları kopmadan bir gruptan diğer gruba taşınması mümkün olacaktır.

  • İstemci Bağlantıları

2007 sürümünde istemciler MAPI bağlantısı ile doğrudan Posta Kutusu sunucusu ile iletişim halindeydi. 2010 sürümünde artık tüm istemciler İstemci Erişim sunucusu üzerinden bağlantı kuracaktır. Böylece Posta Kutusu sunucusuna herhangi bir istemci bağlantısı olmayacaktır ve odak noktası sadece İstemci Erişim sunucusu olacaktır.

  • Kurulum Yardımcısı

Exchange Server Deployment Assistant” ismindeki web ara yüzü ile planlama/kurulum işlemleri adım adım gerçekleştirilir. Sistem yöneticilerine bir kontrol listesi (check list) sunulur ve herhangi bir işlemi atlamadan sağlıklı bir kuruluma olanak sağlar.

  • Yetkilendirme Özellikleri

Role Based Access Control (RBAC) özelliği sayesinde kullanıcılar ve gruplar üzerindeki yetkilendirme daha esnek olarak yapılabilmektedir. Ayrıca kullanıcılar kendileri de bazı yetkilendirmeleri düzenleyebilir. Hem ara yüzden hem de komut arabiriminden RBAC özellikleri değiştirilebilir.

  • Yönetimsel yenilikler

Grafik ara yüzde ve komut arabiriminde yapılan yeniliklerle sistem yöneticilerine daha rahat bir yönetim ortamı sunulmuştur. Uzak bilgisayardan komut çalıştırılabilmektedir. Yapılan yönetimsel işlemlerin kayıtları tutulmaktadır.

  • Outlook Web App

2007 sürümünde yer alan Outlook Web Access (OWA) hem grafiksel hem de işlevsel anlamda geliştirilmiştir. Yeni ara yüz Outlook Web App olarak adlandırılmaktadır. Artık menüler arasında gezinme, e-posta gönderme/alma, kişiler, takvim, geçmiş üzerindeki işlemler ve arama daha kolay hale gelmiştir.

  • Exchange Kontrol Paneli

Yöneticiler OWA üzerinden kullanıcılar ve gruplarla ilgili bazı Exchange yönetim işlemlerini gerçekleştirebilirler.

  • Arşivleme

Daha önceden üçüncü parti yazılımlarla ancak yapılabilen arşivleme artık Exchange Server’ın dahili bir özelliği haline gelmiştir. Kullanıcılara normal bir e-posta hesabı verilirken bir de arşiv hesabı açılabilmektedir. Ayrı ayrı kota yönetimi uygulanabilir.

  • E-posta Yardımcısı

E-posta gönderme ekranında kullanıcılara bazı ipuçları gösterilmektedir. Örneğin bir grubu e-posta atılırken kaç kişiye e-posta gönderildiği ile ilgili bir ipucu yer almaktadır. Veya iletinin gönderileceği kişi “ofis dışında mesajı” ayarlamışsa bu durum kullanıcıya bildirilir.

  • Birleşik İletişim

Ortamda Office Communicator 2007 R2 veya Lync 2010 bulunuyorsa kullanıcılar Outlook ve Outlook Web App üzerinden kişilerle anlık iletişim kurabilirler.

Leave a Comment