Home » x Other Posts » TPM (Güvenilir Platform Yönetimi) Nedir? Windows Server 2008 R2’de Nasıl Kullanılır?

TPM (Güvenilir Platform Yönetimi) Nedir? Windows Server 2008 R2’de Nasıl Kullanılır?

TPM (Güvenilir Platform Yönetimi); güvenliği arttırmak için oluşturulmuş bir yongadır. Bilgisayarın ana kartında bulunur. Şifreleme anahtarlarından oluşur. Veriler bu şifreleme anahtarları ile saklanır ve yalnızca TPM kullanılarak çözülebilirler. Anahtarlarla ilgili bilgiler işletim sistemi belleğinde saklanmaz.

TPM yongaları işlemler için kendi mantık devrelerini kullanır. Bu nedenlerle işletim sisteminden bağımsızdır ve işletim sisteminin sahip olduğu açıklardan etkilenmez.

Windows Server 2008 R2’de TPM aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

  • TPM Sürücüsü: TPM için sağlanan donanım sürücüsüdür.
  • TPM Temel Hizmetleri (TBS): TPM’i kullanan uygulamalar için kaynak derleyicisi olarak çalışır.
  • TPM Windows Yönetim Araçları (WMI) sağlayıcısı: TPM yapılandırma görevlerinin yerine getirilmesini sağlar.
  • TPM Yönetimi ek bileşeni: MMC konsolu üzerinden TPM işlemlerinin yapılmasını sağlar.
  • TPM Başlatma Sihirbazı: BitLocker Sürücü Şifrelemesi gibi TPM kullanan uygulamalar için başlangıç hizmetlerini sağlar.

BitLocker Sürücü Şifreleme özelliği; Windows 7’nin Enterprise ve Ultimate sürümlerinde bulunan bir şifreleme alt yapısıdır. Aktif ettiğinizde bilgisayarınızdaki tüm veriler şifrelenir. Yeni oluşturulan dosyalar da otomatik olarak şifrelenecektir. BitLocker To Go ise USB belleklerin veya harici sabit disklerin şifrelenmesi için kullanılır.

TPM yönetimini gerçekleştirmek için “Başlat > Çalıştır” penceresine “mmc” yazın. Açılan pencerede “Dosya > Bileşen Ekle / Kaldır” seçimini yapın. “TPM Yönetimi” ‘ni seçin ve “Ekle”düğmesine basın. “Bilgisayar Seç” ekranında ise “Yerel Bilgisayar” seçimini yapın.

TPM Yönetim konsoluna doğrudan ulaşmak için “Başlat > Çalıştır” penceresine “tpm.msc” yazabilirsiniz.

TPM’in kullanılabilmesi için öncelikle “başlatma” adı verilen bir işlem yapılmalıdır. Başlatma işleminde TPM’in kullanabileceği kök anahtarlar oluşturulur. TPM platformunuz aşağıdaki durumlardan birisine sahip olabilir:

  • Sahipsiz ve kapalı
  • Sahipsiz ve açık
  • Sahipli ancak kapalı
  • Sahipli ve açık

TPM’in sahipli ve açık hale getirilmesi “başlatma” olarak adlandırılır. Başlatma işlemi için TPM Yönetimi penceresinde “Eylem” menüsünde yer alan “TPM’yi Başlat” bağlantısını kullanabilirsiniz. Açılan “TPM güvenlik donanımını aç” sihirbazı size yol gösterecektir. BitLocker Sürücü Şifrelemesi gibi yazılımlar sihirbazı otomatik olarak başlatabilirler. TPM’i tekrar sahipsiz duruma getirmek için yine “Eylem” menüsünde yer alan “TPM’yi Temizle” bağlantısını kullanabilirsiniz.

TPM’i açma-kapatma işlemleri için “Başlat > Çalıştır > tpmadmin.msc” ekranında “Eylem” menüsünde yer alan “Aç”, “Kapat”, “Yeniden Başlat” bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Her bilgisayarın bir TPM sahip parolası vardır. Bu parolayı aktif dizinde saklayabilirsiniz. Aktif Dizinde bilgisayar hesabının “ms-TPM-OwnerInformation” ismindeki özniteliği bu parola için oluşturulmuştur.

Leave a Comment